Translate

Eksperimenti


REKONSTRUKCIJA KRSTAŠKOG MOĆNOG HLEBA ~ PANFORTEA

U okviru autorske izložbe Danice Ivančević i Olje Maglovski "Slatki trag prošlosti", koja je održana u Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada (17.12.2013-25.01.2014), recenzent i stručni konsultant, Tamara Ognjević, je sprovela 22.01.2014. eksperimentalnu rekonstrukciju krstaškog kolača panfortea. 

Panforte rekonstruisan u Novom Sadu 22. januara(Foto: F.Bakić, Dnevnik, Novi Sad)
Rekonstrukcija je napravljena prema receptu iz 1205. godineu saradnji sa novosadskom poslastičarnicom "Vremeplov" čiji su vlasnici Jasmina i Nemanja Kovačić.

Rekonstrukcija u saradnji s profesionalnim poslastičarima novosadskog "Vremeplova", radionica "Kolačić"(Foto: T.Ognjević)

Eksperimentom je rukovodila istoričarka umetnosti i gastroheritolog Tamara Ognjević, dok su u pravljenju panfortea učestvovale poslastičarke Bogdanka Rajkov i Bojana Bajić.

Predavanje o srednjovekovnim poslasticama u Zbirci strane umetnosti, Muzeja grada Novog Sada (foto: F.Bakić, Dnevnik, Novi Sad)

Kolač je poslužen publici na predavanju "Med za vitezove i slatki karamel za dame - O srednjovekovnim gozbama i slatkišima", koje je Tamara Ognjević održala 23.01.2014. u Zbirci strane umetnosti Muzeja grada Novog Sada.

Panforte za Novosađane (Foto: F.Bakić, Dnevnik, Novi Sad)



* * * * * * * *


REKONSTRUKCIJA SREDNJOVEKOVNE POGAČE IZ RASA 

U sklopu istraživanja srednjovekovne pripreme hleba, poslastica i žitnih kaša, 11. maja 2013. smo sproveli gastroheritološki eksperiment rekonstrukcije pripreme srednjovekovnog hleba na osnovu nalaza fragmenta pogače iz 13. veka koji je otkriven tokom arheoloških istraživanja u Rasu.









Nalazi iz Rasa sa fragmentom pogače u prvom planu, eksponat Muzeja "Ras" iz Novog Pazara prikazan u okviru izložbe "Pouke i zaveti" u Narodnom muzeju u Beogradu (Foto. T.Ognjević)

Eksperiment je sproveden u saradnji sa Školom kuvanja "Il Primo" iz Beograda u prostoru škole, tačnije u dvorištu iste. U eksperimentu su učestvovali apsolventi i poslediplomci Odeljenja za arheologiju, polaznici Kursa o ishrani koji je vodila profesor Ksenija Borojević sa Univerziteta Masačusets (Boston, SAD).









U rekonstrukciji, koja je sprovedena u Školi kuvanja Il Primo u Beogradu, su učestvovali studenti arheologije Filozofskog fakulteta u Beogradu (foto: Masanori Jošida, Blic)

U toku trajanja eksperimenta etnoarheolog mr Biljana Đorđević, viši kustos Narodnog muzeja u beogradu, je održala predavanje o crepulji kao tradicionalnom sudu za pečenje koji je u upotrebi od davnina.

Kakva divna nauka u kojoj se na kraju pojedu rezultati eksperimenta! Studenti arheologije Filozofskog fakulteta u Beogradu sa dr Ksenijom Borojević, mr Biljanom Đorđević i Tamarom Ognjević (foto: S.Obradović)

Eksperimentom je rukovodila istoričarka umetnosti i gastroheritolog Tamara Ognjević, a posebnu, srednjovekovnu draž su svojim prisustvom u originalnim kostimima dali članovi Viteške družine "Zlatno burence". 

Viteška družina "Zlatno burence" u autentičnim kostimima i za trpezom za koju su posuđe i stolnjak izradili Ivana Rackov (keramika, činije), Olivera Milunivić (stolnjak) i Velimir Đorđević (grnčarija, testije i bardaci iz kolekcije B.Đorđević). 



Нема коментара:

Постави коментар